Bývanie

Čo je lepšie, biele alebo žlté svetlo? Podstatné rozdiely

Osvetlenie je základným prvkom každého pracovného alebo študijného priestoru. Pri navrhovaní domácej kancelárie alebo kancelárie musíme brať do úvahy, aké typy osvetlenia existujú a v akých priestoroch ho použiť.

čo je lepšie biele alebo žlté svetlo
Studené biele svetlo, ideálne na štúdium a do kancelárií
Možno si používate, že tento typ osvetlenia vo väčšine pracovných priestorov. Buď pomocou halogénových trubíc alebo LED technológie, tento typ svetla ponúka farebnú teplotu viac ako 2500 K a index podania farieb viac ako 60% . To znamená, že biele svetlo nekresľuje farby predmetov a tieto farby bude ľudské oko vnímať s veľmi vysokou mierou realizmu. V bielom svetle nájdeme studené svetlo, ktorého teplota sa pohybuje medzi cca 5000K až 6500K .

čo je lepšie biele alebo žlté svetlo

Výhody studeného bieleho svetla
Biele svetlo umožňuje ľudskému oku lepšie vidieť vďaka vysokému indexu podania farieb. Vďaka tomu je ideálne do priestoru, kde musíte čítať alebo pracovať s počítačmi.
Biele svetlo ponúka bezpečnosť v pracovných priestoroch, kde sa používajú stroje (sklady) alebo v oblastiach s vysokou premávkou. Je to preto, že biele svetlo ponúka väčšie rozlíšenie od predmetov.
Biele svetlo vytvára dynamické prostredie, ktoré podporuje prácu a koncentráciu.

čo je lepšie biele alebo žlté svetlo
Žlté svetlo prináša teplo do prostredia
Žlté alebo tiež nazývané teplé svetlo je také, ktorého farebná teplota je medzi 2700K-3000K . Jeho použitie sa odporúča najmä vo vonkajšom prostredí, priestoroch alebo miestnostiach určených na oddych a čakanie, prípadne v prostrediach, kde chcete umocniť dekoráciu chromatickým podkladom (látky, obrazy a pod.).

Výhody žltého svetla
Žlté svetlo vďaka svojej hrejivosti zvýrazňuje farby .
Jeho použitie je vysoko efektívne, pretože osvetľuje veľmi široký povrch.
Poskytuje prostredie relaxácie a oddychu .
Vytvorenie útulnej atmosféry, preto odporúčame do domácnosti alebo aj do pohostinských služieb, ako sú kaviarne a reštaurácie.

Naše svetlo, medzi teplom a chladom
Keď je teplota okolo 4000 Kelvinov, považuje sa to za neutrálne alebo prirodzené svetlo. Je to ten, ktorý sa najviac podobá slnečnému žiareniu a menej vnímaniu farieb

Väčšina ľudí si mýli biele svetlo so studeným svetlom, ale realita je taká, že existuje studené, teplé a neutrálne biele svetlo . Vďaka LED technológii máme na požadované stmievateľné teplé, neutrálne alebo studené biele svetlo. Týmto spôsobom môžeme prispôsobiť biele svetlo všetkým druhom prostredia.

čo je lepšie biele alebo žlté svetlo

Ktoré svetlo je pre oči lepšie biele alebo žlté?
Závisí to od vykonávanej činnosti, napríklad svetlo z verejného osvetlenia je zvyčajne žlté svetlo tak širokým pokrytím, pretože pozorovanie je dôležitejšie ako vnímanie farieb.

Pre aktivity ako učenie alebo práca s počítačom je ideálne zvoliť biele svetlo bez modrej zložky, ktoré sa blíži k 4000K, keďže modré svetlo spôsobuje únavu očí. Vždy, keď to bude možné, bude zvolené prirodzené svetlo, nie priame a spôsobom, ktorý nevytvára odrazy.

Stručne povedané, použitie každého typu svetla v podniku alebo kancelárii by bolo nasledovné:

Studené biele svetlo by sa malo používať v kanceláriách, pracovných priestoroch s počítačmi alebo IT vybavením, tlačiarňach, premietacích miestnostiach.
Neutrálne svetlo je ideálne pre výstavy, obchody, šatne atď.
Teplé svetlo je špeciálne navrhnuté pre čakárne, spálne, kancelárie, jedálne.