Zdravie

5 pravidiel pre saunovanie

Sauna môže byť v chladných dňoch skutočným požehnaním. Nielenže vás zahreje, ale zároveň naštartuje váš metabolizmus, detoxikáciu a prekrvenie, čím si precvičíte telo a zlepšíte fyzickú kondíciu. Tu je 5 zlatých pravidiel, ktoré zaručia efekt.


1. Pol hodiny pred saunovaním nič nejedzte, aby telo nebolo zaneprázdnené trávením. Pite, pite len vodu.

2. Tesne pred vstupom do sauny by ste sa mali osprchovať, aby ste si prečistili pokožku a ľahšie sa spotili. Sprcha tiež pomáha udržiavať telo v teple na rovnakú teplotu a účinok sauny je rovnomerný.

3. Čím menej toho budete mať v saune na sebe, tým lepšie. Určite vynechajte šperky, najlepšie však oblečenie, aby bolo telo vystavené teplu a pare na čo najväčšej ploche.

4. Pri saunovaní sa pokojne sústreďte na svoje telo a nechajte ho horúce až 10-15 minút, aby sa telo neprehrialo. Po ochladení je možné saunovanie zopakovať ešte dvakrát alebo trikrát.

5. Odchod z tepla môže spôsobiť ochladenie tela. Túto časť nemožno vynechať, pretože je veľmi dobrá pre pokožku a telo ako celok. Bez toho vlastne nie je saunový efekt. Ochladzujúcim príbehom je sprcha so studenou vodou, tepelný kúpeľ alebo posedenie v chládku. Pite veľa vody a ďalšiu zahrievaciu fázu začnite až vtedy, keď sa vaše telo úplne prestane potiť.