Zdravie

Čo je endometrióza?

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa výstelka sliznice a tkanivo jej podobné nachádza mino dutinu maternicovej. Príčin jej vzniku je celý rad. Môže to byť odkladanie materstva, nezdravá životospráva, ale vo väčšine prípadov ju nemožno ovplyvniť.
V najčastejších prípadoch sa objavuje u panvových orgánov av podbrušnici. Vnútri vaječníka môže vytvoriť endometriom – cystu. Endometriálne tkanivo sa objavuje vo vnútri svaloviny maternice. Vyšetrenie na endometriózu vykonáva lekár. Ide o klasické vyšetrenie alebo vyšetrenie pomocou ultrazvuku. Niekedy však býva jej odhalenie pomerne náročné. Záleží, kde sa vyskytuje.

Koho postihuje?

Je charakteristická u žien, ktoré sú v reprodukčnom veku. Medzi rizikové faktory patrí biela rasa, žena, ktorá nerodila alebo výskyt v rodine. Medzi zvláštne faktory patrí fajčenie, nízke BMI, vyššia fyzická aktivita alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Ďalšie ženské zdravotné komplikácie

Veľmi nebezpečné sú premnožené kvasinky. Tie sa bežne vyskytujú v našom tele. Akonáhle však dôjde k ich premnoženiu, vzniká problém. Tieto jednobunkové organizmy potrebujú k svojmu životu cukor. Ak má kvasiniek napríklad vagína veľké množstvo, nepríjemne svrbí a páli. Medzi príznaky kvasinkovej infekcie v oblasti intímnych partií patrí pálenie, svrbenie, začervenanie a prípadne aj opuch. Môže sa objaviť rôzne sfarbený výtok, ktorý má rôznu konzistenciu. Dôležitá je vhodná životospráva bez nadbytočných cukrov a bieleho pečiva, s dostatkom čerstvej zeleniny a bielkovín. Zabúdať nesmieme ani na intímnu hygienu. Vhodné prípravky ponúka značka GYNELLA®. Produkty GYNELLA Silver Caps a GYNELLA Silver Foam pomáhajú v boji proti kvasinkám a chránia pred ich návratom.
Pozor si dajte aj na spodnú bielizeň, ktorá by mala byť vyrobená z prírodných materiálov. Oblečenie by malo byť voľnejšie a priedušné.